Jeigu pirkote būstą iki 2008 m. imdami kreditą

    Jeigu pirkote būstą iki 2008 m. imdami kreditą

    2015.12.20

    Ekonomikos pakilimo metais, Lietuvoje būsto kainos sparčiai kilo ir 2008 metais pasiekė aukštumas. Priklausomai nuo būsto tipo, jo vertė, lyginant su 2008 metų kainomis, galėjo kristi net iki 50%, o penkis metus mokėtos mėnesinės įmokos tik nežymiai sumažino kredito likutį. Kitaip tariant, šiandien galėjo susiklostyti situacija, kai už paskolą pirkto būsto vertė yra du kartus mažesnė nei paskolos likutis. Bankai paprastai neduoda sutikimo parduoti butą už rinkos kainą, net ir sutinkant, kad pirkėjas visą pinigų sumą pervestų ne jums, o bankui, tokiu būdu sumažinant paskolos likutį. Bankai paprastai nenori, kad paskolos likutis būtų nepadengtas įkeistu turtu.

    Jeigu neturite galimybių mokėti bankui mėnesines įmokas, verta pagalvoti apie kredito sutarties nutraukimą. Tokiu atveju, bankas areštuotų jūsų butą, pareikalautų sumokėti visą kredito likutį, o antstoliai pradėtų vykdyti turto pardavimo varžytines. Verta žinoti, kad jūs turite pirmumo teisę pasiūlyti savo pirkėją už turto vertintojo nustatytą kainą. Todėl turėsite galimybę dalyvauti buto pirkėjo paieškoje ir užtikrinti, kad butas būtų parduotas už realią kainą. Butą pirmumo tvarka gali įsigyti ir jūsų sutuoktinis, draugas ar artimas giminaitis.

    Jeigu paskolos likučio bankui grąžinti neturėsite finansinių resursų, galėsite pasirinkti fizinio asmens bankroto procedūrą. Tai leis atsikratyti skolų šleifo, kuris jus gali persekioti visą gyvenimą.